Шумо и топлоизолация на таван?

Раздел за хора които обичат да си правят нещата сами. Обмяна на идеи и предложения как да си направиш нещо сам.
Публикувай отговор
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Шумо и топлоизолация на таван?

Мнение от nike718 »

Здравейте,
някой да сподели лесни идеи за шумо и топлоизолация на таваните в апартамент.Четох доста из форумите и все още не съм си харесал подходящ метод.Варианти дадени в нета са най-различни - от каменна вата с гипсокартон(сваля доста височината на таваните), корк(скъпо) ,плочи депрон залепени за тавана, някъде видях профилиран пенопоиуретан(дунапрен, ама идея си нямам как се полага на таван) и т.н. Ако някой е правил подобна изолация да сподели опит. Освен ,че искам да изолирам топлинно таваните, искам и да не чувам комшиите отгоре.
Аватар
realprofesora
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 3275
Регистриран на: Пет Сеп 15, 2006 13:59 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Шумо и топлоизолация на таван?

Мнение от realprofesora »

Вата и гипсокартон-2ма френдове си направиха, ефекта е огромен.
Аз съм с пресовани плочи стиропор(направени са на фигурки, квадратни са. Има ги навсякъде. Ефекта е че леко изолира откъм топлина да не топлиш комшията отгоре.
Не пречи да си направиш изолацията с 6см стиропор и върху тях да залепиш тези декоративни плочи. Ефекта ще е много голям -както откъм шумо така и топлоизолация. Става лесно и безпрашно почти.
Popopopopo
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Шумо и топлоизолация на таван?

Мнение от nike718 »

realprofesora написа:Вата и гипсокартон-2ма френдове си направиха, ефекта е огромен.
Аз съм с пресовани плочи стиропор(направени са на фигурки, квадратни са. Има ги навсякъде. Ефекта е че леко изолира откъм топлина да не топлиш комшията отгоре.
Не пречи да си направиш изолацията с 6см стиропор и върху тях да залепиш тези декоративни плочи. Ефекта ще е много голям -както откъм шумо така и топлоизолация. Става лесно и безпрашно почти.
До колкото разбрах от това което четох из нета, стириопора се ползва за външна изолация, а за вътрешна трябва да е екструдиран пенополистерол(депрон).
И аз имам една стая с тези плочи като твоите, за термоизолиране става ,ама не спира шума.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Шумо и топлоизолация на таван?

Мнение от sawo »

Корка не е скъп! Аз съм с такъв, за 12 квадрата стая за 3 стени ми струваше около 300лв. Трябва обаче да го вземеш от правилното място. Има коркова къща на кръстовището на Хр. Ботев и Патр. Евтимий - представители са на http://cork-bg.com/
Последния път взимах от там по около 15лв/м2, при 40-50лв/м2 в другите магазини в града. Недостатък е, че се чака до 20 дни за доставката, ако го нямат наличен.
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Шумо и топлоизолация на таван?

Мнение от nike718 »

@ Sawo и как е от към шумоизолиране?
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Шумо и топлоизолация на таван?

Мнение от sawo »

Аз съм с най-тънкия (мисля беше 2мм), понеже нямаше тогава финансова възможност за по-дебел, но е перфектен! В стаята има 5.1 505W RMS система и основно заради нея го направих - при сравнително нормални нива на слушане в другите стаи почти не се чува и най-вече обира баса т.е. няма го това думтене по другите стаи и етажи.

Другото предимство е, че до декември месец няма нужда от отопление - топлоизолацията му е отлична. Реално може почти цялата зима да не се ползва допълнително отопление при нашите температури и в стаята винаги е поне 20 градуса, но тогава трябва да се проветрява поне два пъти на ден по 10 минути, понеже въздуха става влажен и се създава конденз по стените там където няма добра циркулация на въздуха - ако има мебели залепени до стената и т.н. В момента климатика работи колкото да върти въздуха и влажността в стаята е под 70% при 80-90% влажност отвън.

Реално на вид корка изглежда като тапети, с разликата, че е напълно естествен, с естествен фурнир за декорация - има фурнир от бреза например, както и всякакви шарки и цветове. Лепи се лесно, на практика е вечен.
eleena
Потребител
Потребител
Мнения: 269
Регистриран на: Вто Окт 30, 2012 9:37 am

Re: Шумо и топлоизолация на таван?

Мнение от eleena »

Коркът е добър вариант, стиропор, депрон и всичко що е пенополистерол не изолира звука. [Това също ще върши работа: http://www.supersound-bg.com/звукоизола ... повърхност
Аватар
didka
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2137
Регистриран на: Чет Юни 12, 2008 19:39 pm

Re: Шумо и топлоизолация на таван?

Мнение от didka »

Корк може и да е добър шумоизолатор, но не очаквай топлоизолация. При фибрана е обратното. Депрон-забравяш, за нищо не става. Тавана непременно гипскартон и качествена вата. Ако искаш и шумо и топлоизолация, лепи се фибран, дюбели, шпакловка с качествена мрежа и корк отгоре. Ако не ти е крив тавана,гипскартона може да стане на 6-7 см. отстояние-нищо работа.
От всичко изброено само корк нямам в къщи, но щом колегите казват, че е шумоизолатор, дано е така.
Dog drags - no tracks...
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Шумо и топлоизолация на таван?

Мнение от sawo »

didka написа:Корк може и да е добър шумоизолатор, но не очаквай топлоизолация. При фибрана е обратното. Депрон-забравяш, за нищо не става. Тавана непременно гипскартон и качествена вата. Ако искаш и шумо и топлоизолация, лепи се фибран, дюбели, шпакловка с качествена мрежа и корк отгоре. Ако не ти е крив тавана,гипскартона може да стане на 6-7 см. отстояние-нищо работа.
От всичко изброено само корк нямам в къщи, но щом колегите казват, че е шумоизолатор, дано е така.
Качествата на корковата суровина като перфектен естествен топло и шумо-изолатор, антивибрационен материал, бариера срещу кондензиране, еластичност и гъвкавост, възстановяване след налягане, издръжливост и т.н
В сайта на корковата къща има изнесени десетки таблици с точните параметри при топлоизолация със и без корк. Описани са точно какви мазилки са използвани, какъв тип е основната стена, дебелината на използвания корк, като същото важи и за акустичната изолация - при какви децибели и херци какви нива на шума покрива и т.н.
Публикувай отговор