Гъбарство

Всичко свързано с град Стара Загора.
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Nirvana »

Имаш ли представа сърнела дава ли някъде в момента? Тази гъба ми е слабост, както и масловката, но тя иска много чистене!
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
Realex
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Май 17, 2014 17:05 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Realex »

Още не съм срещнал за жалост, но масловки имаше по боровите гори около пътя за Баните след 7ми км.. Събота/Неделя ще ходя по обстойно за гъби и ще кажа, де, що , а-у, има - няма :) Иначе точно в горичката зад спирката на 7мия есента напълних две кофи сърнели но за жалост треволяците там са по метър и гъба скоро май няма да порасне..
Аватар
Realex
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Май 17, 2014 17:05 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Realex »

Колега Nirvana я сподели как да сготвим едни масловки, че за първи път реших да понасъбера.. и освен, че се бели кората на шапката тръбичките/порите махаш ли ги ?
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Nirvana »

Realex написа:Колега Nirvana я сподели как да сготвим едни масловки, че за първи път реших да понасъбера.. и освен, че се бели кората на шапката тръбичките/порите махаш ли ги ?
Порите се махат също, че инак ще спиш в тоалетната :grin2:
Обелва се и ципата на туфата (шапката) на гъбата. После аз лично ги правя с малко зехтин и краве масло и ги попарвам на тигана.

Ти къде ги намери тези масловки? Не съм ходил скоро :)
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
Realex
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Май 17, 2014 17:05 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Realex »

из разни борови гори по пътя за баните имаше доста, но повечето бяха червясали ще чакам по обилно да завали за нова порция :) Иначе станаха супер аз си ги пекнах със масълце сол и черно пиперче.. :cheers:
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Nirvana »

Realex написа:из разни борови гори по пътя за баните имаше доста, но повечето бяха червясали ще чакам по обилно да завали за нова порция :) Иначе станаха супер аз си ги пекнах със масълце сол и черно пиперче.. :cheers:
Последно ходих на една горичка до Богородична стъпка и имаше гъби в изобилие. Масловката само не й харесвам, че много цапа, но за вкусовите качества и дума да не става - ТРЕПАЧ Е !!!
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
Realex
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Май 17, 2014 17:05 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Realex »

Гъби за целия китайски народ. Много горски печурки, гълъбки, масловки и най-важното излезе пачия крак :) М/у другото дайте идея за рецептичка с пачи крак и за консервиране и някакъв начин за сушене с цел да ги ползвам за подправка към кайма и подобно..

ПП: сърнела още няма :(

ПП2: 01.06.. Има и манатарки :blinkblink: :dancing:
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Nirvana »

Нещо интересно за всеки: viewtopic.php?f=23&t=42604&p=6708533#p6708533
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
Realex
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Май 17, 2014 17:05 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Realex »

След дъждовете насам е пълно с гъби.. всякакви. Всеки път се връщам с няколко торби манатарки. Започнах да давам и на приятели, че няма вече къде да ги суша също ми свършиха и празните бурканчета :D Имаше много булка гъба също. Сърнелата днеска видях, че е излезнала...
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Nirvana »

Realex написа:След дъждовете насам е пълно с гъби.. всякакви. Всеки път се връщам с няколко торби манатарки. Започнах да давам и на приятели, че няма вече къде да ги суша също ми свършиха и празните бурканчета :D Имаше много булка гъба също. Сърнелата днеска видях, че е излезнала...
къде ходи че намери сърнела?
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Аватар
Realex
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Май 17, 2014 17:05 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Realex »

Аз си обикалям главно из горите покрай виличката ми на 7мия км. Предполагам, че и на други места ще има. Тъй като е и ниско 300-400м нв..
Аватар
Nirvana
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1930
Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 10:12 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Гъбарство

Мнение от Nirvana »

Вчера ходих за гъби сутринта и набрах 2 големи торби масловки (много чистене, но са уникални на вкус).
Няма и следа от сърнела около Ягода и Змеево. Даже и отрязани пънчета не видях!
СПА душ масажиращи слушалки, Фосфорни аксесоари и Smart плувки за риболов, Турмалинови аксесоари
Gotti
Новак
Новак
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Юни 09, 2021 21:42 pm

Re: Гъбарство

Мнение от Gotti »

Има ли още запалени гъбари из Стара Загора? 🍄🍄🍄
Аватар
Magas
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 486
Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 18:32 pm
skype: Megas_1
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Гъбарство

Мнение от Magas »

Bul-Dog написа: Чет Окт 24, 2013 20:46 pm То тва, гъбарството е занимание опасно. :mrgreen:

Аз лично разпознавам единствено сърнелите и печурките.
Едно време ходехме с колеги към баните-пълно беше с гъби.
После мангалите минаха и от там като чума, нищо няма вече. Яд ме да ходя да им гледам черните мутри, как берат манатарки и всичко с корените направо... :chaingun:
Знам от опит без даискам веднъж и то беше наскоро без да искам ядох Карболова Печурка от тогава само от магазина вземаме гъби :grin2:
Бъди такъв какъвто си
Публикувай отговор