Friday the 13th Series

Ако искате да коментирате някой филм или имате проблеми с него .. тука е мястото да го направите.
Публикувай отговор
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Friday the 13th Series

Мнение от 2fry »

Изображение

Феновете на хоръра и въобще всички могат да говорят каквото си искат, но в крайна сметка като се тегли чертата "Friday the 13th"-поредицата е институция в жанра. Даже от финансова гледна точка поредицата е абсолютен успех:
When comparing Friday the 13th with the other top-grossing horror franchises—A Nightmare on Elm Street, Child's Play, Halloween, Hellraiser, Saw, Scream, and The Texas Chainsaw Massacre—and adjusting for the 2008 inflation,[42] Friday the 13th is the highest grossing horror franchise, in the United States, at approximately $591.5 million.[43] The Hannibal Lecter film series follows closely with $560.4 million,[44] A Nightmare on Elm Street with $503.3 million,[45] Halloween with $498.6 million,[46] Scream with $385.2 million,[47] Psycho with $358.2 million,[48] Saw with $338.3 million,[49] The Texas Chainsaw Massacre with $304.2 million,[50] the Child's Play film series with approximately $193.2 million,[51] and Hellraiser rounding out the list at approximately $81.4 million.[52] The financial success has extended to home release, with more than five million DVDs sold by 2005.[53]
Та така приключенията на безсмъртния (от 6тия филм нататака де) Джейсън Ворхийс продължават да тероризират кината (за разлика от другите поредици, дето сичките минават на видео от 5тата част някъде) вече 28 години със задаващ се вече 12ти филм (първият римейк засега). И предвид, че филмите за Дейсън 100% имат фенове тука, реших да пусна една темичка по въпроса, където може да се кажат две-три думи за всеки от филмите, кои стават, кои са пълен боклук и така нататъка.
Гордо наричайки себе си хорър-фен, за мен беше отвратителен пропуск да не съм гледал една от най-известните поредици в жанра. Затова снощи заседнах в 7 часа вечерта и в 3 заранта привърших високоскоростното гледане, благодарение на копчето за превъртане напред, хехе.
Какво може да се каже за Джейсън. Еми като за начало, той никога не е бил предвиждан да е злодеят на поредицата. Първоначалната идея на режисьора Sean S. Cunningham и на сценариста Victor Miller на първият филм е било ако има продължения да се продължи с историята за майка му на Джейсъна - Памела Ворхийс. Феновете обаче одобрили насоката на поредицата и Джейсъна се утвърдил като абсолютният антагонист в поредицата. Разните продължения добавяли минимални изменения в различните филми, само за да имат няква разлика от предишните, като например вече емблематичната хокейна маска или впоследствие неизбежното безсмъртие, злощастно сполетило завалията. И така 11 филма нещата накрая серсем се разводнили, никой вече нямал идея какво става и просто измисляли сценарии в които Джейсън да е лошковеца, пък кво като няма общо с предните части. Джейсън буквално вече е бил навсякъде, ходил е в Ада, в Манхатън (каква е разликата между двете предстои да бъде разкрито), бил е в космоса... въобще не остана място където да не е бил вече, сигурно си вади допълнителни страници в международния паспорт.
Естествено продуцентите бодро вярват че и още може, затова продължават да озеленяват светлините за евентуалните продължения. И тъй като в момента в Холивуд тва е върхът на сладоледа, следва римейк. Дааам, 20-30 години и не може без такова. Скоро ни очаква и римейк на Кошмари на Елм Стрийт.

Хм, сега остановявам че съм пропуснал да спомена какъв жанр се води филма. Това е слашър. Обикновено как става номера: еми имаме си някакъв ефектен крийпи убиец и разни мадами за трепане. Убиецът инсъртва рандом остър (или тъп) обект в части от тялото на мадамите, които не са предназначени да ги огрява слънчева светлина, след което повтаря упражнението докато не остане една мацка, която се оказва по-корава от него и му вижда сметката, но накрая обикновено има някакъв клифхенгър за евентуална следваща част. Обикновено мацката е е тази, чиито цици не са били показани по-рано. Въобще за повече информация проверете филма Scream (чесно казано единственият слашър дето ме е кефил), там всичко е обяснено.

Та да започнем с първия филм:
Friday the 13th
Изображение
Оригиналната идея била да се направи филм като Halloween (на който заспах и така и не го догледах), но не съвсем, че да не ги съдят накрая. Искали да бъде като скоростно влакче, скачаш като побъркан и се сдухваш. Тогава това все още не било толкова изследвана територия и номерът минал. Днес обаче филма изглежда отвратително лошо остарял. Страшните моменти граничат с абсолютната нула, но пък и днешните хорър-джънкита сме много разглезени вече. Бих казал че филмът беше по-скоро интересен от историческа гледна точка. + тва играе Кевин Бейкън.
Накрая филмът свършва със сън, но не както си го представях, говори се че и в римейка ще има подобно чудо на финала. Това бтв са го пробвали и в поне още 3 от продълженията.
Оценка: 4/10 (по съвременни стандарти, кво да направя неблагодарно копеле съм)

Friday the 13th, part 2
Изображение
Friday the 13th, part 3
Изображение
Friday the 13th, part 3: Тhe Final Chapter
Изображение
Следващите три филма са заедно в кюпа, щото са неразличими един от друг.
След като първият филм с такъв нищожен бюджет ($500К) направил 39 млн. просто нямало как да не направят продължение още на следващата година (нещата не са много по-различни днес, а SAW). ПОнеже мисис Ворхийс пукясва накрая на предната част, тука се фащат за сцената със съня и хоп, ето ти го и Джейсънчо измуши. С някъв чувал на глъътъ.
В третата част се появява и най-гениалното решение да сложат хокейната маска, която за съжаление до като Кейн Ходър не се намеси няма да изглежда страшно, а по-скоро смешно. Освен това тука имаме и 3D. Тоест разни рандом обекти се навират в камерата и с подходяща техника и цайси сички са си мислели че ше ги дупнат с вила ор съмтинг. Накрая Джейсън умира....
... или поне така си мислим до като излиза четвъртият филм. Където Джейсън, тва кораво копеле се оказва че е по-голям от живота и регенерира като Wolverine от X-Men. Пак има гонене ала бала, показват му мутрата, ей;
Изображение
Любопитно е да се отбележи, че по първият филм, както и по четвъртия е работил Том Савини по грима и ефектите. Та затва на моменти си има и гадорийки, особено накрая като глъътъ на Джейсънчо изяжда едно мачете.
Оценка:3/10 и за трите части

Friday the 13th, Part 5: A New Beginning
Изображение
След като предната част завърши поредицата тука продуцентите проявяват висш пилотаж и измъдрят неква изгъзена история за убиец който дори не е Джейсън! Най-тъпата част дотука, а не е като да няма с какво да се съревновава.
Оценка: 2/10

Friday the 13th, part 6: Jason Lives
Изображение
За мен лично най-добрата част от цялата поредица. Сценаристът за пръв път не се взима насериозно и вкарва солидна доза хумор. За пръв път диалогът и героите не са ми тотално безразлични. Монтажа показва че не е там само да свързва сцените деа. Няколко наистина култови момента:
- Дъждът в началото, дето изгаси клечката;
- Мацката в колата дето е гледала хоръри;
- Градчето Карпентър;
- Гробарят вееее ("някои хора има странна идея за забавления" и гледа към камерата);
- убийството с усмивката на дръвото;
Освен това за пръв път в детския лагер на "Кристъл Лейк" има истински деца. И разбира се Джейсън става безсмъртен за пръв път. Ето това е култовата фигура която обичам и познавам.
Оценка: 6/10

Friday the 13th, part 7: Тhe New Blood
Изображение
Първа поява на Кейн Ходър. Джейсън най-накрая придобива физически застрашителни пропорции. Браво. Показват една гадна мутра, ей:
Изображение
която очевидно означава, че Джейсън не може да регенерира толкова безпроблемно и освен това, че имат кофти специалисти по ефектите на новите филми. Самият филм е много тъп, има някви телекинези, тука нещата почват да се засират.
Оценка: 2/10

Friday the 13th, part 8: Jason Takes Manhattan
Изображение
Феновете били разочароване, че само накрая са асъл в Манхатън. Филмът продължава тадицията заглавията да ни лъжат (другите два са 4ти и 9ти, които ни уверяват, че тва е, няма повече, и после хоп още 20 филма). Тука вече даже не се стараят. Някъв кабел удря ток в Джейсън и той айде пак да трепе, качва се на един кораб и отива в NY. По пътя трепе, там трепе, абе много тъпо. Джейсън обаче тука си кефи, някъв маняк изглежда.
Оценка: 1/10

Friday the 13th, part 9: Jason Goes To Hell
Изображение
Toва обаче надминава всичко. Убиват Джейсън и докато му прави аутопсия един черньо МУ ИЗЯЖДА СЪРЦЕТО!!!!! В резултат Джейсън почва да прескача като зла сила от човек в човек и да се вижда само в огледалото и като цяло ти се иска да си пръснеш мозъка с дрелка. Намесват някви сестри, племенници, чичивци, лельовци, льольовци страшна работа. Никой нищо не разбира, аз само мигам и се чудя какво по-дяволите става. По едно време сърцето на Джейсън стана на бебе-гущерче и почна да атакува всички. Накрая го пратиха в Ада и ръката на Фреди Крюгер се подаде от пясъка и му зе маската.
Оценка: 0/10 (Специална награда за Най-тъпа Серия в Поредицата и закопаваща го за 10тина години)

Jason X
Изображение
Джейсън вече така са го сбъркали, че няма кво да се прави и трябва да се ходи в космоса. Филмът е идиотски, донякъде присъства хумор и ако трябва да съм честен това е частта дето чух за пръв път за Джейсън и затва го уважавам малко или много. Абе като цяло е толкова бутафорно, че по едно време се усещаш че наистина се забавляваш. Кефометъра има шанс да отчете положителни стойности. Накрая си имаме и кибер-Джейсън, а това не може да го видиш всеки ден. Все пак това е най-малко печелившата част от поредицата и за малко тотално да го закопаят.
Оценка: 4.5/10

Freddy vs. Jason
Изображение
И най-накрая кросовърът, за който всички са си мечтали от седмата серия насам. Джейсън е по-култов от всякога (тука вече не го играе Кейн, когото горкият даже не са го питали дали иска да играе пак), имаме и тъпунгера Фреди, имаме тупалки на корем и саундтрак от Ил Ниньо.Определено има шанс да ви хареса много. А на финала Джейсън рита гъзъ на Фреди и просто е катарзисно изживяване, хех. Тва е другият ми любим от поредицата.
Оценка: 5.5/10

What lies ahead...

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение





Изображение
Аватар
SniperBeta
Модератор
Модератор
Мнения: 1007
Регистриран на: Пон Юли 15, 2002 15:52 pm
Местоположение: Nosgoth
Обратна връзка:

Re: Friday the 13th Series

Мнение от SniperBeta »

Освен да те поздравя за приличния вид, в който си го представил и да изкажа искрените си съболезнования, че един иначе донякъде добър и приятен човек като теб си е причинил това, което в някои страни е забранено със закон защото се смята като акт против човечеството. Филмите за Джейсън винаги са били и винаги ще си останат пълна идиотщина, оглавявана точно от 5та и 9та част които са си сами по себе си явление. Особено 9та част е в минусовите стойности. 6та определено е най-добрата част и там Джейсън е най-куул. Разбира се и Кейн допринася за спууки образа на Джейсън (особено в Jason X), но 6та част е най-добра. Фреди срещу Джейсън никак не ми хареса, защото възлагах много повече отколкото ми даде. Да се надяваме че новия Джейсън ще бъде един добър римейк и да се надяваме, че ще бъде римейк поне на 1,2 и 3 защото най-тъпото нещо ще е да почнат да правят отново римейкове на всеки един Петък поотделно. Поне да дръпнат до 3та серия когато Джейсън е Джейсън и да не ни занимават с чували и майки.
Невъзможно е да няма римейк или продължение на един от най-бруталните убиици в киното. Джейсън е практически вечен. Той е напълно сам в света, което означава, че няма родители или близки, които да са в несъстояние да учавстват във нов филм с Джейсън след 20 години, защото ще са остарели. Също така може да бъде изигран от всеки, който има физическите данни и е склонен да нахлупи хокейната маска. Няма да се учудя децата ни да гледат Джейсън след още 30 години именно поради тези две причини. Същото се отнася и за Helloween (без сестрата на Майк) и Child's Play. Но не и за Nightmare-а на улицата... май за добро там.
Това е хубавото на маската ;) Стига да има надъхани, филм винаги може да се направи и феновете да изригнат.
Аз специално отново възлагам много на новия филм, дано не ме разочарова.
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: Friday the 13th Series

Мнение от 2fry »

Word.
Но както спомена, поради невъзможността да свържеш франчайза с един актьор (Saw кво ше праят кат Тоби Бел пукяса) определено може да доведе до тотално безумни сценарии и на практика е всеки за себе си и all bets are off.
Сега се сетих за нещо любопитно. Понеже фмомента яко се свалят разни workprint-ове вкъщи забелязах че 6тата част има таквоз жувотну. То си личеше де, щото сички яки убийства бяха резнати. Та там освен всички други работи се оказва че на гробището до гроба на Джейсън бил тоя на майка му, тоест някой ги е сложил един до друг и серсем на финала там идвал баща му нещо. Ама впоследствие са го резнали сичкото туй.

Иначе верно има потенциал, само да не се фърлят на прекалено много неща наведнъж. Определено предполагам, че тука Джейсън ше е само човек, а не неква безсмъртна машина, а майка му може да я има в разни флашбекове примерно, аве важното е да вкарат малко от малко смисъл и по възможност тонове реализъм. Тва е офертата, иначе по нищо няма да тръгне да се различава от предните.

И все пак Маркус Ниспел колкото и да го псуват заради римейка на ТCM трябва да се признае, че е машина и определено имаше тръпка, така че му стискаме палци.

Ше разберем 13ти февруари (петък).
Аватар
2fry
Потребител
Потребител
Мнения: 321
Регистриран на: Нед Яну 27, 2008 23:40 pm

Re: Friday the 13th Series

Мнение от 2fry »

Разбрахме. С две думи: не стаа.

С малко повече:

Friday The 13th (2009)
Изображение

Значи малко по-горе предполагам (щото не помня и не ми се четат глупостите ми пак) съм споменал, че поредицата Петък 13ти е еманация на клишето и една от основните причини слашърът като жанр да не е особено обичан. Всъщност ако трябва да съм честен от първия Halloween насам единствено Scream може да се каже, че ни предложи нещо ново. Погледнат в тази светлина римейкът е точно в духа на поредицата - клише до клишето.
Абсолютно предвидим на всяко ниво и във всеки момент, не предлагащ нищо ново на жанра, неотличаващ се от първите три филма единствено по примерно имената на главните герои. Сценарият за съжаление е предъвкване на добре познатото старо, така че предполагам поне феновете на поредицата (аз не съм един от тях) може да изпитат носталгично облекчение. Историята е модернизирана, но това по никакъв начин не променя нищо в самия филм. ГСМите нямат обхват, няма нет никъде, ГПСите се чупят за здравей-здрасти и общо взето всичко е безвременно.
И все пак дай да разкажем историята за н-ти път. През 1980та година майка му на Джейсъна откача, щот го мисли за мъртъв и тръгва да прави фрагове. Тамън е сгащила последната мацка тя зима че и пръска зелката. Младият Джейсън чак са се сеща да изкочи от храстите и да отмъкне кървавата тиква. Не знам си колко години след това до наши дни но без няколко седмици група тийнове тършуват из горътъ в търсене на диво растяща марихуана (земи си бтв), правят малко секс, показват доста прилични цици и пукясват доста скучновато и притеснително бързо. За щастие след 5 седмици ли колко бяха се появява нова пачка нещастници с ексалейда и отиват в къщято на най-богатото копеле от тях да купонясват и да се почукат и те малко (hence още малко цици, не толкова добри колкото първите). Появява се и малкия брат от Supernatural и като по сценарий оцелява докрая. Накрая на филма Джейсън му свърши кръвта и наште явно са гледали оригиналния филм и затва го ръгват в реката вместо да дочакат куките да отнесат трупа, само за да може той ефектно да се появи ала финала на първия Петък.
Маркъс Ниспел е доста добър във видеоклиповете, пък и Майкъл Бей умело му казва как да взривява ефектно разни неща. Освен това беше правил вече римейка на The Texas Chain Saw Massacre, който макар и на милиони светлинни години от оригинала си беше все пак доста добър за слашър. Тука завалията толкова се е старал да удовлетвори желанията на феновете на първите ... 4 части, че тотално е отишла всякаква оригиналност. За известно време се надявах, че и тука като при римейка на Хелуин ше има концентрираност върху самият Джейсън и малко или много ше ни покажат кво става отвъд маската в тая куха чутура, но не би. Иху аху, цици и гонене, максимално тъпо поведение от персонажите и малко горчица за цвят (червен).
Героите бяха максимално неадекватни и погазваха всякакъв инстинкт за самосъхранение само и само да умрат по някакъв ефектен начин. Богаташчето забелязах че и в Трансформерите играеше дебил на име Трент, та тука прави абсолютно същото. Брата от Супанатуралните не прави кой знае колко, за сметка на това ме надъха пак да гледам сериала. Така че може да е за добро. Приятно впечатление на практика направи единствено героят на Джейсън, който беше зловещ, гаден и много бърз, което както и да го погледем си го прави още по застрашителен. Но като цяло и там не се случваше много.
Всичко останало си беше много стандартно и като цяло един доста посредствен хорър се образува. Което не попречи като го гледам на кино и да подскачам на всеки "ПА!" момент и като цяло като излезнах от киното да се чувствам доста приятно че съм си загубил близо 100 минути и 5 Евро. Ако не друго поне филма подпомогна хорър индустрията с най-големият бокс офис уикенд за хорър филм досега. Продължението го очакваме догодина, както предполагам и римейкът на Кошмарите на Елм Стрийт.
Оценка: 5/10
Аватар
mITky
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 723
Регистриран на: Съб Дек 06, 2008 1:25 am
skype: addictedtoy0u
Местоположение: Стара Загора / ЖК. Казански
Обратна връзка:

Re: Friday the 13th Series

Мнение от mITky »

Не е лош филма !
Публикувай отговор