Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Всичко свързано с град Стара Загора.
Публикувай отговор
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Някой знае ли съществува ли такова нещо, макар и неофициално? Интересно ми е има ли страница из нета, която да показва поне актуална температура, евентуално скорост на вятъра и т.н.?
Питам, понеже се замислям дали да не си купя любителска станция като тази например. Не е кой знае какво, но поне ще си имам актуална информация, не някакви данни от Раднево, Хасково или други такива "близки" станции... Свързва се към компютър и може данните да се използват за онлайн статистика.
EDIT:
http://weather.war3z.org/ (обновява се на 5 минути)
Temperature: Реална температура
Relative Humidity: Относителна влажност
Pressure: Налягане
Dew point: Температура, при която водните пари ще започнат да кондензират във водни капки (нещо подобно) (изчислява се математически)
Humidex: Температурата която усещаме (комбинация от температура и влажност) (изчислява се математически)
Heat index: Друг вариант на Humidex, но май е по-верен за летни температури (изчислява се математически)
Засега всичко е в тестов период, подкарал съм го колкото да функционира, тепърва ще му направя страница да чертае графики, да изписва по-човешки информацията и т.н.
Аватар
dilura
Модератор
Модератор
Мнения: 110
Регистриран на: Нед Дек 14, 2003 23:03 pm
skype: neikovo1

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от dilura »

някак си не много точно , според единствената държавна станция сега е 6,1 гр и силата на вятъра е 4 м/с
Но достъпа е само строго определен ;(
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

За това говоря. В момента показва 3C, а със сигурност не е толкова. Снощи също пишеше 3C, извадих един термометър и беше 10, а се намирам в по-хладната част на града, да не говорим, че редовно пише, че вали дъжд или нещо подобно а няма нищо такова на практика.
Аватар
emzo
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 1264
Регистриран на: Вто Авг 17, 2004 22:05 pm
Местоположение: Over the net

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от emzo »

Сутринта даваше сняг, чак един приятел ме пита дали е вярно.
диагностика на автомобили
ремап/ OBD тунинг /EGR Off
ремонт на компютърна техника
профилактика на PS3/4
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Най-точно е в AccuWeather, имат и плъгин за Firefox, ама пак е далече от точно.
Редовно има очевадни разминавания, наскоро помня цял ден уж валеше дъжд, а заваля чак на другия ден реално.
Лек сняг м/у другото е валяло в с. Остра Могила вчера, но се е топял веднага.
Идеята ми беше за някаква любителска станция, която реално е в Ст. Загора, онлайн сайтовете са ми ясни, че не ги бива :lol:
Явно ще заръчвам една такава станцийка да видим какво ще излезе, дано скоро си имаме онлайн страница с инфо само за Ст. Загора :)
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от nasenceto »

Sinoptic-a взимат данни от станцията в Сливен, а Accu-то от тази в Чирпан (или поне така беше преди година две). Вече се навъдиха много частни метеорологични станции. Имаха и страница, ама не я помня. Ще питам и ще пиша.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Интересен сайт, ето я и станцията в чирпан - http://www.stringmeteo.com/stations/chirpan/ все още единствена близко до нас. По-интересното е, че те продават (а и явно ползват) станции, които изглеждат доста подобно на това, което съм намерил и аз - http://www.stringmeteo.com/stations/sel ... ne_ws-2350 . Утре ще разгледам във форума им за какво става дума, предполагам няма да е проблем да се подава инфото към сайта им...
stani
Начинаещ
Начинаещ
Мнения: 59
Регистриран на: Пет Апр 08, 2005 12:56 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от stani »

Качете си програмата YoWindow 2,0, Стара Загора се задава като град по подразбиране, мисля, че няма големи разминавания, Например термометъра на битиви-то за града ни в повечето случаи показва доста по -ниска температура сутрин, отколкото, тази която я отчитам на северна тераса с електронен термометър. Изглежда станцията е доста извън града. В самия град е доста по-мек климата отколкото на 5 км от него.
Мисля, че в замундата YoWindow, има и вариант с парола и задава времето за следващите 10 дни. Температурата -текущата застава долу в лентата.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Разгледах откъде взимат инфо и това, което пише на сайта им е, че гледат от METAR/TAF станции, повечето от които са по летищата. Разгледах и картата на тези METAR станции и най-близката е в Пловдив, при което предполагам, че взимат от там. Температурите може би са сходни, защото по принцип като че ли климата доста прилича на нашия...
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от nasenceto »

Пловдив е винаги по студено от тук. Между Чирпан и Стара Загора климата рязко се променя. Все едно е друга България.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

С 2 думи пак няма нищо в крайна сметка. Намерил съм координати на човек, който само с това се занимава утре ще се чуем да видим какво ще препоръча за моите цели :)
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от sawo »

Уточнихме нещата, ама 410лв за станция и метео клетка при все че няма да печеля нищо от цялата работа, което да върне поне част от инвестицията ми се струват много. Още повече, че на мен ми трябва най-вече температура, не толкова скорост на вятър, количества валежи и друга такава информация. Намерих обаче доста интересен компромисен вариант - това (подробно инфо тук). Цената с доставка излиза 154лв, в замяна има перфектен 3в1 сензор за температура, относителна влажност на въздуха и налягане, както и няколко виртуални сензора като например dew point и heat index, които се смятат автоматично по формули. Поддържа се основно от линукс, което поне за мен е голям плюс, може да чертае всякакви графики (ето как изглеждат на живо тук изобщо каквото ви е кеф :)
Аватар
stivans
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 816
Регистриран на: Пет Мар 12, 2010 0:16 am
skype: stivans
Местоположение: Стара Загора

Re: Истинска метеорологична станция в Стара Загора?

Мнение от stivans »

http://starazagora.vremeto.aba.bg/ още една страница за сравнение.
skype: stivans
Стара Загора
Публикувай отговор