Преброяване на населението - 2021

Всичко свързано с град Стара Загора.
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Преброяване на населението - 2021

Мнение от slimarkov »

Изображение

Нека има тема за новото преброяване на населението в България, за да може да коментираме отсега - т.е. година преди него какво е добре да се направи от местната власт и местното население.

Жителите на Стара Загора например, е добре да се регистрират в общината по настоящия им адрес, за да може да се преброят в нея.

Ако общинарите са решили да добавят села за квартали наистина е добре да организират референдумите в тях за това лято или есен, защото ако го направят след преброяването цели десет години бройката на новите жители на града няма да се осъвремени от НСИ.

Също така, интересно е да научим какъв ще е бюджета за преброяването и какви ще са новите правила. Онлайн преброяване и преброяване на място. Все интересни теми.
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от slimarkov »

Вече видях, че се прави нещо във вярната посока от общината, а това нещо съм го предлагал няколко години вече. :cute:
Трябва да се инвестира в демографията на града, да имаме най-добрите родилни отделения, най-добрите помощи за раждания и награди на лотариен принцип за новорегистрирали се в града граждани.

Съветници предлагат общинска еднократна помощ за новородени в Стара Загора деца от 1 юни

февруари 7, 2020

STZAGORA.NET



Изображение

Проект на Правилник за отпускане на еднократна финансова помощ за новородено или осиновено дете на територията на община Стара Загора ще гласуват общинските съветници на 13 февруари. Подробности по общата инициатива дадоха днес пред медиите вносителите Диян Димитров (ГЕРБ), Методи Пенчев (Народен съюз) и Антон Андонов (ВМРО). В пресконференцията участие взеха още съветниците Боян Бабанов, Митко Маринов и Никола Чакалов.

„Надявам се, че правилникът ще отговори на очакванията на хората, които са избрали Стара Загора за раждане и отглеждане на деца. Ако колегите подкрепят предложението ни на първо четене по време на февруарското заседание, а след това и на второ четене през април, от знаковата дата 1 юни ще може да подпомогнем новородените или осиновените старозагорски деца“, уточни Диян Димитров.


Право да получат еднократна парична помощ имат родители на новородено дете или осиновители, български граждани, от които към момента на кандидатстване поне единият е с постоянен и настоящ адрес на територията на община Стара Загора за период поне една година от датата на раждане или осиновяване, а другият – с настоящ адрес в старозагорската община. Важно условие е и родителите да бъдат пълнолетни, с минимум средно образование към момента на подаване на заявлението. Финансовата подкрепа може да бъде поискана в срок от 90 дни след раждането или осиновяването на детето, стана ясно по време на пресконференцията.

„Подобно на държавната помощ, която получават родителите (250 лв. за първо дете, 600 за второ, 300 за трето и по 200 за всяко следващо), ние също имаме идея да степенуваме поредността на раждане на деца, като паралелно с това нарастват сумите, а помощта ще се дава до 3-то дете включително“, даде подробности по параметрите Димитров.


„Почти година и половина ни отне да се стиковаме. В крайна сметка повечето колеги загърбихме различията, за да направим нещо полезно. Изхождахме от една и съща позиция – да бъдем полезни на нашите съграждани“, подчерта Антон Андонов. За ползите от постигнатия консенсус и възможността да бъдат надградени и подобрени условията за получаване на финансова помощ говори и Методи Пенчев – „на този етап искаме да приемем текстовете, така за следващата година ще имаме по-конкретна цифра за необходимите средства за догодина, както и подробна статистика за родените и осиновени бебета“.

От думите на съветниците стана ясно още, че сумата при пилотното стартиране на програмата ще бъде около 400 лева подкрепа за първо дете. Индикативната сума към момента сочи, че близо 350 хил. лева ще са нужни за обезпечаване на Правилника до края на 2020 година.


Подадените от родителите документи ще бъдат разглеждани от 5-членна комисия, в която влизат служители от общинската администрация и общински съветници. Миналата година в Община Стара Загора са родени 1394 деца

Подобни проекти по темата имат и други, като общинския съветник Янко Янков, БСП, “Воля”. От всички предложения ще бъдат взети най-добрите неща, увери Диян Димитров.
https://stzagora.net/2020/02/07/%d1%81% ... %ba%d1%80/
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от slimarkov »

НСИ ще пита "защо хората създават потомство", докато ни преброява

06.02.2020



Колко деца имаме, колко бихме искали, защо хората създават потомство? Откога живеете в това населено място? Как оценявате условията в населеното място, в което живеете? Имате ли намерение да се преселите? Това са част от въпросите, които ще бъдат задавани на гражданите по време на предстоящото преброяване на населението и жилищния фонд през 2021 година, съобщиха от НСИ на пресконференция.

На нея бяха представени и сайта, мотото и логото на преброяването - "Включи се, защото си важен!".

Председателят на НСИ Сергей Цветарски отбеляза, че преброяването ще се проведе на два етапа – преброяване по интернет и преброяване с преброители. На два етапа ще се проведе и Пробното преброяване, което ще стартира през март тази година. Между 20 и 26 март тази година ще се тества електронно преброяване, като в него могат да се включат желаещи от цялата страна. От 27 март т.г. до 2 април пък ще се тества и преброяването на терен. Около 200 преброители ще посетят и анкетират домакинства в Разград, Велинград и Студентски град в София.

На въпрос как вижда успешното преброяване, Сергей Цветарски каза: "Както сме казвали много пъти, преброяването е една снимка на състоянието на страната. За нас успех би бил да направим снимка с максимално висока резолюция, така че да обхванем всички детайли в портрета на населението, което ще преброим".

Новото за преброяването през 2021 г. е т.нар. георефериране. Всяка сграда, обект на преброяването, ще влезе в регистър с географските си координати, които ще бъдат определени по време на предварителния обход и на самото преброяване.

Националното преброяване на населението и жилищния фонд на територията на цялата страна ще се проведе през януари 2021 година.
https://www.manager.bg/obshchestvo/nsi- ... rebroyavat
Аватар
slimarkov
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 2979
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 0:03 am

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от slimarkov »

Март месец 2020 ще има пробно преброяване:
https://census2021.bg/
G7G
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 614
Регистриран на: Съб Яну 13, 2018 18:48 pm
Местоположение: Великденски Острови

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от G7G »

Мисля,че ще сме 5-ти !
Но няма да е лошо да прибавим 1-2 села с по 2000 човека, за да бетонираме положението.
Плевен уверено си върви към 90 000 и не ни е никаква конкуренция, Русе пък е най-изчезващият град в България.
Но това не трябва да ни успокоява. Трябва да се ползват начини за привличане на хора в града.
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от abc »

Хаха, Стара Загора е минимум 2 пъти по-населена от блатния ти градец.
Мисля, че даже ще се окаже 4-та по големина този път, както и по икономика отвя всички без София, Варна и Пловдив.

Фалшиви новини от гробаджиите се пускат за летищата в Стара Загора, Пловдив, Русе, Бургас и т.н.
Това им е стратегия да лъжат народа.

Реално в страната работят пълноценно само летищата в София и Варна, а лятото и в Бургас.
Всичко друго е пунта Мара.
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от abc »

Да, съгласен съм с теб, че Стара Загора ще има население колкото Плевен и Русе взети заедно.
То и сега е видно от икономиката и учениците.
G7G
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 614
Регистриран на: Съб Яну 13, 2018 18:48 pm
Местоположение: Великденски Острови

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от G7G »

EVKO, в Русе може да имате зала, но пак ти го казвам-в родния ти град Русе залата ви не може да е пример за успешна такава.
Първо е прекалено скъпа за град като вашия.
И то се видя-не можете да си я издържате.
Трупаше загуба след загуба, докато в края на 2019-та държавата ЗА ВТОРИ ПЪТ реши да налее пари в губещата ви зала и...да я купи.
Така че реално и на практиката залата в момента е държавна поради това ,че недотам добре развитият ти град, без да се обиждаш, съвсем логично не можа да се справи с издръжката на почти постоянно празната ви и заключена зала, както тази в Пловдив между другото.
Тъй че спри да ми повтаряш как в Русе сте имали зала, защото на практика тази зала е един празен мол, паметник, трупащ загуба след загуба година след година .

https://www.dunavmost.com/novini/arena- ... -na-zaguba

"От самото начало това не беше бизнес проект, а социален. Искахме да създадем социална среда за хората в Русе, защото има опасност да се превърне в град-призрак. Нещо да остане за града. Направихме го от местен патриотизъм. Нали не вярвате, че сме търсили бизнес смисъл в град с 80 хиляди жители и общо 120 в околността? Ние не сме в строителния бизнес, а в маслата и акумулаторите."

Толкова за "5-тия" Русе и великата му зала !
Аватар
Magas
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 486
Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 18:32 pm
skype: Megas_1
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от Magas »

Имам подозрение,че адаша ми се е върнал,но съм сигурен,че това не е Evko1 :)
Бъди такъв какъвто си
G7G
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 614
Регистриран на: Съб Яну 13, 2018 18:48 pm
Местоположение: Великденски Острови

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от G7G »

Evko1 написа: Пон Фев 10, 2020 9:36 am
G7G написа: Пон Фев 10, 2020 9:14 am EVKO, в Русе може да имате зала, но пак ти го казвам-в родния ти град Русе залата ви не може да е пример за успешна такава.
Първо е прекалено скъпа за град като вашия.
И то се видя-не можете да си я издържате.
Трупаше загуба след загуба, докато в края на 2019-та държавата ЗА ВТОРИ ПЪТ реши да налее пари в губещата ви зала и...да я купи.
Така че реално и на практиката залата в момента е държавна поради това ,че недотам добре развитият ти град, без да се обиждаш, съвсем логично не можа да се справи с издръжката на почти постоянно празната ви и заключена зала, както тази в Пловдив между другото.
Тъй че спри да ми повтаряш как в Русе сте имали зала, защото на практика тази зала е един празен мол, паметник, трупащ загуба след загуба година след година .

https://www.dunavmost.com/novini/arena- ... -na-zaguba

"От самото начало това не беше бизнес проект, а социален. Искахме да създадем социална среда за хората в Русе, защото има опасност да се превърне в град-призрак. Нещо да остане за града. Направихме го от местен патриотизъм. Нали не вярвате, че сме търсили бизнес смисъл в град с 80 хиляди жители и общо 120 в околността? Ние не сме в строителния бизнес, а в маслата и акумулаторите."

Толкова за "5-тия" Русе и великата му зала !

Здравей,

Стига вече с това Русе, виждам първото изречение, че започва така и натам изобщо не чета вече, няма смисъл, няколко потребителя, без изобщо да ме познават започнаха да ме обвиняват, че съм бил потребителя Мухогон, което аз многократно отрекох, след което започнаха да ме обвиняват, че съм от Русе или от Видин. Ехооо, аз си пиша за Стара Загора, наистина поведението на тези няколко човека прилича на описанието за този Евлоги, който използва много никове за да обвини някого и да си подкрепя тезите - щом му се занимава и няма, какво да прави по цял ден нещо смислено...Ок
Не ми подминавай мнението, а Прочети написаното от мен за 80 хилядния град Русе, 80 хиляден не според МЕН, теб или някой друг, а според РУСЕНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ на губещата русенска зала-паметник, и тогава пак сядай да ми даваш пример с тая зала и да ми се обясняваш!
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от abc »

Jeane Jack написа: Пон Фев 10, 2020 10:55 am А пък на тия, дето искат да присъединят села с по 2000 души, първо трябва да ги намерят... :lol: Че като гледам, около нас такива няма, поне на 100-200км...
Ми то наистина няма вече много останали, щото ги правят градове - последното село Крън с 5 хиляди души го обявиха за град преди няколко години.
G7G написа: Пон Фев 10, 2020 9:14 am EVKO, в Русе може да имате зала, но пак ти го казвам-в родния ти град Русе залата ви не може да е пример за успешна такава.
Първо е прекалено скъпа за град като вашия.
И то се видя-не можете да си я издържате.
Трупаше загуба след загуба, докато в края на 2019-та държавата ЗА ВТОРИ ПЪТ реши да налее пари в губещата ви зала и...да я купи.
Така че реално и на практиката залата в момента е държавна поради това ,че недотам добре развитият ти град, без да се обиждаш, съвсем логично не можа да се справи с издръжката на почти постоянно празната ви и заключена зала, както тази в Пловдив между другото.
Тъй че спри да ми повтаряш как в Русе сте имали зала, защото на практика тази зала е един празен мол, паметник, трупащ загуба след загуба година след година .

https://www.dunavmost.com/novini/arena- ... -na-zaguba

"От самото начало това не беше бизнес проект, а социален. Искахме да създадем социална среда за хората в Русе, защото има опасност да се превърне в град-призрак. Нещо да остане за града. Направихме го от местен патриотизъм. Нали не вярвате, че сме търсили бизнес смисъл в град с 80 хиляди жители и общо 120 в околността? Ние не сме в строителния бизнес, а в маслата и акумулаторите."
Щом цялата русенска област е 120 хиляди жители, то за какво говорим изобщо - та това е кажи-речи населението на половин Стара Загора - Централната градска част + близките квартали. :cute:
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от abc »

Блатен трол, цялата русенска област има 120 000 души, което е по-малко само от гр.Стара Загора без половината й квартали. :grin2:
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от abc »

Кой ти е разрешил тук да идваш да ни дава наклон на к*ра?
Оправиха ли канцерогенните производства в родния ти блатен град и зверски ниските заплати, че надничаш тук при богатите и успешните градове?
С всичките й проблеми и потенциални рискове в бъдещето, пак Стара Загора е в пъти по-нормален град за живеене, затова и тук се строи 10 пъти повече, градът е харесван и се разраства. :cute:
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от abc »

Стара Загора има 12 квоти за дупетати, а Русе 7.
Което прави близо 2 пъти повече, а след преброяването разликата може да нарастне и на 3 пъти (тук живеят 330 хиляди, а в русенска област 110 хиляди).
abc
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 963
Регистриран на: Нед Апр 18, 2010 22:58 pm

Re: Преброяване на населението - 2021

Мнение от abc »

По скоро сме 13 на 6 с тенденция да отидем на 14 на 5.

Я да видим сега колко гласове получава кмет в двата града и да им сравним мащаба:

Стара Загора
Живко Веселинов Тодоров - 38 658 гласа

Русе
Пенчо Пламенов Милков - 19 297 гласа

Казанлък
Галина Георгиева Стоянова - 15 979 гласа

А сега сметни и колко е електоралната разлика между двете области, като включим и Казанлък, който дори самостоятелно е почти колкото Русе. :cute:
Публикувай отговор