Село за живеене около Стара Загора

Задавайте тука въпроси от всякакво естество , които НЕ попадат във форумите по-долу.
Аватар
z3us
Потребител
Потребител
Мнения: 278
Регистриран на: Чет Апр 05, 2007 15:48 pm

Село за живеене около Стара Загора

Мнение от z3us »

Здравейте, обмислям закупуване на къща в близко до Стара Загора село(до около 15-ина км разстояние) с идеята да живея там, а не само за вила. Обаче избора на село е доста труден, човек няма как да има пряко наблюдение върху всички села. Факторите са доста - инфраструктура, транспорт, магазини, аптеки, училище и детска градина, дали е чист въздуха, дали има цигани и много други(обективни и субективни).
И затова ще ми е нужна вашата помощ - ще се радвам хора, които са живели в тези села или имат имот там, да споделят мнението си, независимо дали е положително и отрицателно. Със сигурност всяко село си има своите специфики, които са известни само на обитателите му.
Аватар
Веско
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 454
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 19:11 pm

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от Веско »

Роми няма в северозападните села, навсякъде другаде е пълно с тях. Градски транспорт има към всички села в региона.
Сулица,Ново село,Казанка,Лозен,Сладък кладенец,Елхово и Пъстрово
Jino
Потребител
Потребител
Мнения: 347
Регистриран на: Вто Юни 02, 2020 21:20 pm

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от Jino »

Загоре е близо, или Маджерито...
"Я всегда думал что демократия - это власть народа, но вот товарищ Рузвельт мне доходчиво объяснил, что демократия - это власть американского народа".

Йосиф Сталин
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от admin »

Гледай сега, не само циганите крадат. Вярно, като има повече бели вероятно е по - малка, но пак съществува особено ако си в някое затънтено село. Гледай тези които са най - близко до града на първа линия не по далеко от 10 км. Имай в предвид, че пътя с годините ще те смачка особено пък за семейство с малки деца. Имам приятел който живее в Памукчии, не му пречи ама той си е и солов играч. На останалите от компанията обаче ни пречи, защото като му отидем на гости, не можем да пием по една ракия защото после трябва да се шофира до града. Да вярно е, ходим с таксита и се връщаме ама колко пъти в месеца ще го направиш. На теб също като те викне компанията на заведение да пиете по едно и започваш да се чудиш, ще пиеш ли и ще караш и ако не как ще се прибираш. Да не говорим за разни полски животни от рода на, плъхове, мишки, змии и др. Земята която върви към къщата също трябва да я обработваш ако искаш да садиш. Аз си купих една къща преди години с голям мерак, ходих да копая 1 година ... след това ми омръзна, липса на време и т.н. хем е на близко до опсито ... сега плащам на хора да я обръщат за да не се събира голяма трева. Бившата ми жена, много искаше ама на края успях да я разубедя. Внимателно си помисли и събери повече гледни точки за да видиш дали ще се справиш с това.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
Magas
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 486
Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 18:32 pm
skype: Megas_1
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от Magas »

z3us написа: Съб Мар 13, 2021 23:17 pm Здравейте, обмислям закупуване на къща в близко до Стара Загора село(до около 15-ина км разстояние) с идеята да живея там, а не само за вила. Обаче избора на село е доста труден, човек няма как да има пряко наблюдение върху всички села. Факторите са доста - инфраструктура, транспорт, магазини, аптеки, училище и детска градина, дали е чист въздуха, дали има цигани и много други(обективни и субективни).
И затова ще ми е нужна вашата помощ - ще се радвам хора, които са живели в тези села или имат имот там, да споделят мнението си, независимо дали е положително и отрицателно. Със сигурност всяко село си има своите специфики, които са известни само на обитателите му.
Админа е прав,физически здравите понякога сте ми много интересни крадци има и от двата етноса а що се отнася до инфраструктура всеки си мисли,че като избяга на село ще си живее като в приказките ама не е тoлкова лесно колкото изглежда.
Последно промяна от Magas на Нед Юли 04, 2021 14:46 pm, променено общо 1 път.
Бъди такъв какъвто си
Аватар
HyBRiD-X
Потребител
Потребител
Мнения: 245
Регистриран на: Съб Фев 28, 2004 12:52 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от HyBRiD-X »

@z3us, бях в твоето положение преди година. С тази разлика, че аз ще ползвам имота първоначално като лятна вила и евентуално след 10-тина години като поодъртея (и като порастнат децата) - за постоянно. Първо и най-важно - ще обработваш ли градина в имота или не. Ако да, търси си имот поне декър. Ако не - пак гледай близо декар, че да имаш зеленина, все ще боднеш я дръвче, я асмичка, тук цветенце, там туя или храстче. Роднина купи преди 2-3 години 600 кв. място в Змейово, построи къща+гараж+навес+пречиствателна станцийка за водата и сега я има 100 метра зеленинка, я не. Друго, инфраструктурата (вода, пътища) в строзагорските села навсякъде е леш. Ел.мрежата като че ли я пооправиха последните години. Поразпитай поне да има местен доставчик на ТВ и нет, канализацията също е голям плюс. За малцинствата, има един заралийски лаф: "От Сливен до Казанлък - циг@ни, от Казанлък до Чирпан - комунисти", демек все е зле :wink: . Така че добре си го решил за близко село до 10-15 км. Транспорт ти писаха - навсякъде има.
Аз избрах място в Коларово. Близко е, на 14-15 км. Има начално училище, детска градина, църква, здравна служба, читалище, 2 хранителни магазинчета, барче, центъра им е зелен и поддържан. Живо село е (все още), има млади хора, даже и малки деца виждам да си играят в парка. В градината май са 10-тина хлапета от малцинствата, училището - същата ситуация. Аптека няма. Пътищата са леш. Освен главния път нищо не е поддръжано с години. Канализация няма (това ми беше най-големия компромис преди закупуването на имота). За Тв + нет не знам още, но по-стълбовете виждам разпределителни кутии. Води се спокойно село, цигани засега няма много, май има само 2-3 семейства, но са кротки. Много възрастни хора обаче си отиват, а имотите им няма как да не се продадат на някой хъхкащ. В Загоре има доста от малцинството (особено в източната част). Автобус 23 ходи до селото, но не с всеки курс, защото Коларово се води към общ. Раднево.
Накрая - каквото и където си избереш, задължително си виж и поговори със съседите, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!
Аватар
z3us
Потребител
Потребител
Мнения: 278
Регистриран на: Чет Апр 05, 2007 15:48 pm

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от z3us »

Относно гледните точки - наистина е така и това е една от причините да отворя темата. Досега не съм живял на село и всеки опит ще е от полза. Ясно е, че всичко си има плюсове и минуси, въпроса е дали спокойствието на село е толкова по-голямо и дали си заслужава другите жертви. В момента нямам деца, но някой ден живот и здраве и това ще стане и е голям фактор - средата за живеене и т.н. Като че ли за малки деца е по-добре на село, но като пораснат си искат в лудницата на града. Тук идва и въпроса с малцинствата - ясно е, че и сред тях има читави, както и сред българите има мърша, но все пак ще ми е по приятно децата ми да израснат сред българчета. В това отношение Коларово ми се струва добре, както го описа колегата "живо село" с млади хора и деца - щом има и детска градина, и училище. Има и друг въпрос - планинските села не са ли по-добре, с по-чист въздух? Чувал съм, че полските села след като са в ниското(по-ниско и от Стара Загора) и мръсния въздух се задържа там.
Аватар
admin
Site Admin
Site Admin
Мнения: 3580
Регистриран на: Съб Май 11, 2002 9:43 am
skype: john.doe.12
Местоположение: Earth
Обратна връзка:

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от admin »

По начина ти на изказване, мога да разбера, че нямаш деца все още, но ти ги пожелавам от сърце. Бих ти дал съвет като човек минал по този път: С малко дете до 2.5 годишна възраст се ходи само там където има СПЕШНА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ на БЪЛГАРСКИ език, важи за всички деца, но най вече за първото дете защото все още нямате опита. Ако си съвестен родител и не си гледаш задника, ще го разбереш. Най - близките планински села са на 20 км от града с изключение на Змеево - ще пътуваш ли всеки ден :?: След това ясли, детски градини и основни училища. Не си влизал в този филм и за това не можеш да си го представиш, ама пробвай, не те разубеждавам. Само ти нахвърлям теми по които да помислиш, за да знаеш с какво ще се сблъскаш.
"There is no 'patch' for stupidity."
Аватар
z3us
Потребител
Потребител
Мнения: 278
Регистриран на: Чет Апр 05, 2007 15:48 pm

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от z3us »

Под "планински" имам предвид тези в подножието на планината като Хрищени, Дълбоки, Малка Верея, Кирилово. Иначе да, това за малките деца и спешната медицинска помощ си е тема за размисъл.
nike718
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 539
Регистриран на: Пет Яну 07, 2011 9:53 am

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от nike718 »

Аз живея от 2 години в Елхово, като предимства бих изтъкнал,много спокойно село, чист въздух и място за разходки колкото искаш, няма цигани, място за паркиране без проблем.
Недостаъците са, около 20 минути с кола от града/ пътя е добър и се чисти през зимата редовно ако има сняг/, което значи 2 автомобила в семейството и двама шофьори. Градският транспорт е рядко/ през седмицата 4 пъти дневно, почивните дни 2 пъти/, няма градина, училище ,мед.помощ. Един малък магазин, който не е особенно зареден. Най близкият супермаркет е в Богомилово- 10 минути с кола, а в Кирилово има 3 магазина, горе-долу стават като неща от първа необходимост.
Моите деца са големи и самостоятелни и няма нужда да се водят на градина и училище, но при вас това ще е фактор.

Бих добавил към списъка със села, Малка Верея, Лясково , Богомилово, Пряпорец, Борилово , също са спокойни села и без цигани.
Мен ако питате, аз повече не бих се върнал в града да живея, независимо от малките неудобства.
Аватар
Веско
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 454
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 19:11 pm

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от Веско »

Аз си купих къща в с. Сладък кладенец, още сме в ремонт, но е спокойно село, няма роми, има градски транспорт. Няма здравна служба, магазин един не особенно зареден, но пък е изключително спокойно място.
Jino
Потребител
Потребител
Мнения: 347
Регистриран на: Вто Юни 02, 2020 21:20 pm

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от Jino »

Борилово е с надути цени на имотите, донякъде и Змеево е така... Зимните месеци, планинските села може да се откажат откъснати заради затрупани пътища, докато тия в равното, е почти изключено, поне аз се сещам за само един случай, през 2007г... Но то беше за само 1-2 дни...
"Я всегда думал что демократия - это власть народа, но вот товарищ Рузвельт мне доходчиво объяснил, что демократия - это власть американского народа".

Йосиф Сталин
Аватар
Веско
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 454
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 19:11 pm

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от Веско »

Пътищата се чистят по планинските села, защото има градски транспорт.
Jino
Потребител
Потребител
Мнения: 347
Регистриран на: Вто Юни 02, 2020 21:20 pm

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от Jino »

Веско написа: Пет Мар 19, 2021 9:35 am Пътищата се чистят по планинските села, защото има градски транспорт.
Това е вярно, но се предполага че там има по-големи наклони, които при заледяване не са безопасни...
"Я всегда думал что демократия - это власть народа, но вот товарищ Рузвельт мне доходчиво объяснил, что демократия - это власть американского народа".

Йосиф Сталин
Аватар
Веско
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 454
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 19:11 pm

Re: Село за живеене около Стара Загора

Мнение от Веско »

То при сняг и лед, навсякъде е опасно. Вярно че в селата е доста по опасно, но все трябва някакъв компромис да има, ако живееш на село.
Публикувай отговор