Hoвa тeopeмa зa нeвъзмoжнocттa: Изcлeдoвaтeлитe пocтaвят пoд въпpoc ocнoвитe нa peaлнocттa
Koмбинaциятa oт пapaдoĸca нa Bигнep и тeopeмaтa нa Бeл издигa мeтaфизиĸaтa нa нoвo нивo...
Емил Василев
Австралийският физик Ерик Кавалканти и колегите му от университета „Грифит“ са провели изследване, чиито резултати поставят под въпрос самата идея за обективна реалност. Работата, публикувана в престижното списание Nature Physics показва, че това, което смятаме за обективно наблюдаеми събития, може да не е толкова обективно.
Експериментът на Кавалканти се основава на парадокса „приятел на Вигнер“, формулиран през 1961 година от Нобеловия лауреат Юджийн Вигнер. В този мисловен експеримент приятел на Вигнер извършва измерване на квантова система и получава определен резултат. Самият Вигнер обаче, намирайки се извън лабораторията може да смята, че цялата система (неговият приятел заедно с квантовия обект) се намира в суперпозиция от състояния.
Кавалканти стига по-далеч, като комбинира парадокса на Вигнер с теоремата на Бел – фундаментално откритие в квантовата механика. Резултатът е нова „теорема за невъзможност“, която налага още по-строги ограничения върху разбирането ни за реалността.
Ако предсказанията на квантовата механика са верни, то следните три предположения не могат да бъдат едновременно верни:
Локалност – невъзможност за мигновено взаимодействие между отдалечени обекти.
Свобода на избора – отсъствие на скрити фактори, които предварително определят резултатите от експериментите.
Обективност на наблюденията – реалността е еднаква за всички наблюдатели, независимо от тяхната гледна точка.
Експериментът на Кавалканти принадлежи към областта на „експерименталната метафизика“ – направление, което съчетава физиката и философията, за да провери основните ни идеи за света.
Този подход води началото си от работата на швейцарския математик Фердинанд Гонсе, който още в средата на 20-и век твърди, че „науката и философията образуват едно цяло“.
През 70-те години на миналия век група физици и философи основават Асоциацията „Фердинанд Гонсет“ в Швейцария. Те издават бюлетин с малък тираж, наречен „Епистемологични писма“, в който се обсъждат въпроси по темата.
Централно място в дискусиите винаги заемаше теоремата на Бел. За разлика от предишната работа в областта на физиката, където метафизичните предположения често оставаха скрити, теоремата на Бел изрично свързваше двете области на науката. Тя показа, че всяка теория, основана на предположения за локалност и реализъм, е неспособна да опише света, в който живеем.
Експериментът на Кавалканти отива още по-далеч. Той не просто проверява конкретна физична теория, а изследва цял клас възможни теории, основани на определени метафизични предположения.
Въпреки това сериозни технически и етични пречки пречат на провеждането на пълномащабен експеримент. Поставянето на човешки наблюдател в квантова суперпозиция, както изисква експериментът би изисквало технология, надхвърляща сегашните възможности.
„Рядко се говори за това, но предложеният експеримент е по същество насилствен акт. Той на практика изисква унищожаването на човешко същество и последващото му съживяване.“
отбелязва философът Уейн Мирволд
Както предполага Кавалканти, разковничето може да се крие в разбирането на природата на съзнанието и в това как определяме самото понятие за наблюдател.
„Все още смятам, че това е най-дълбоката загадка. Не мисля, че някое от съществуващите тълкувания на квантовата механика наистина дава правилната картина.“
казва той
Откритията на Кавалканти могат да имат далечни последици за квантовата физика, теорията на гравитацията и философията на науката. Те показват, че реалността може да е дори по-необичайна, отколкото сме предполагали досега.
Кавалканти сравнява експерименталната метафизика с работата на скулптор, който изрязва излишното от мраморен блок.
„Обичам да си представям метафизичния пейзаж като необработен мраморен блок, в който различните точки съответстват на различни физически теории, а експерименталната метафизика е длетото, което ни позволява да отстраним частите, които не описват света на нашия опит.“
пише той
https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B0/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5-500907.html
Нова теорема за невъзможността: Изследователите поставят под въпрос основите на реалността
Модератор: lutar
- Magas
- Старо куче медалист
- Мнения: 512
- Регистриран на: Сря Ное 28, 2007 18:32 pm
- Местоположение: Стара Загора