Облаци над слънчевите панели
28.01.2009
http://money.ibox.bg/news/id_449825223
Проект за фотоволтаична електроцентрала в Стара Загора предложи на градската община в началото на годината фирмата „Джи Ем Би Джи" ЕООД.
Инвестиционното предложение предвижда инсталирането на слънчеви панели върху общинска площ от 3 декара, които да генерират 250 kW мощност. Електроцентралата може да бъде завършена в срок 3-4 месеца след получаване на одобрението на общината, а на този етап инвестицията се оценява на 2.5 млн. лева.
В тази връзка Центърът за енергийна ефективност към Търговско - промишлената палата на Стара Загора изразява съществени резерви. Първата от тях е, че разполагането на панелите върху общинска земя няма да даде възможност дълго време теренът да се използва по друг начин, възможно много по-изгоден.
На второ място проектът за слънчева електростанция не е достатъчно икономически ефективен, тъй като в разчетите не са включени стойността на предоставяне на земята, както и други елементи. Икономическата ефективност на предлаганата инсталация не е мотивираща, изтъкват старозагорските енергийни експерти.
Твърде високи се струват на Центъра също и квалификацията и броя на поддържащия персонал, включени в проекта на инвеститора, което ще доведе до раздуване на оперативните разходи. В крайна сметка посочената цена на киловат пикова инсталирана мощност е с повече от 25% над пазарните цени към момента, преценяват представителите на Търговско - промишлената палата. Основният си аргумент Центърът за енергийна ефективност пази за накрая.
Въпросът за слънчевата електроцентрала в Стара Загора ще бъде обсъждан вероятно на сесия на местния парламент на 29 януари и мнението на Олег Стоилов, председател на ТП камара вероятно ще окаже съществена тежест. За какво по-точно иде реч?
Управител и едноличен собственик на „Джи Ем Би Джи" ЕООД е Георги Михайлов, магистър по математика от Чикагския университет. Фирмата му е регистрирана в София. Михайлов участва още в управлението на „Делфус консулт" ООД и „Вига груп" ООД, регистрирани в Кюстендил и занимаващи се основно с консултации, набор на персонал в страната и в чужбина и покупко-продажба. Единствено в предмета на дейност на „Делфус консулт" е вписано производство и продажба на електроенергия.
Михайлов твърди, че след направените предварителни проучвания се е оказало, че
в Стара Загора има най-много слънчеви дни в годината, затова инвестицията там е най-оправдана.
Предложението на Георги Михайлов към общината в Стара Загора има няколко варианта: създаване на смесено дружество, в което Община Стара Загора да участва с апорт терен или с пари, а от „Джи Ем Би Джи" ще участват с ноу-хау; не е изключено и концесиониране на дейност за срок от 25 години.
Накрая, за средствата ще се кандидатства по някоя от отворените вече оперативни програми, а евентуалните печалби ще бъдат разпределяни в съответсвие с дяловете.
„Джи Ем Би Джи" работи по сходни проекти с общините Кюстендил, Смолян, Червен бряг, но все още нито един не е изпълнен практически. Община Кюстендил потвърждава, че е сключен договор с „Джи Ем Би Джи" ЕООД за изготвянето на технически проект, процедурата там вече е задвижена, предстои експертен съвет.
В сумата от „малко над 2.5 млн. лева" се включват проучванията, разработката на идеен и технически проект, строително-монтажните работи и пускането в експлоатация. Инвеститорът оценява годишните приходи от инсталацията на 200 000 лева, а ефективността на централата през първите 10 години ще е 90%.
Няма да има проблем нито с изкупуването на произведената енергия, нито с поддръжката на съоръженията, категорични са „Джи Ем Би Джи". Законово са гарантирани достатъчно дълги срокове за преференциални изкупни цени, режими за използване на общински и държавни терени за фотоволтаични централи и финансиране по механизмите на Протокола от Киото.
Освен това градът на липите ще е един от първите, който ще бъде в синхрон с тенденциите в европейската енергетика.
В същото време Центърът за енергийна ефективност към Търговско - промишлената палата на Стара Загора, който е създаден през 2003 г. с цел да популяризира възобновяемите енергийни източници и за себе си посочва, че от 2005 г. участва в разработката на проекти за фотоволтаични централи заедно с ЕНЕЛ, лабораторията към БАН и други организации, остава повече от скептичен. (Инвеститорът е срещнал първоначален отказ от старозагорската администрация да приеме проекта му, така че е бил принуден да се обръща към отделни общинари, които да лобират за него, както и да направи специална презентация).
Енергийните експерти на Стара Загора заявяват, че възможността за грантово финансиране от 85% не съществува за общини като Стара Загора (което е ясно предвид високата цена за изкупуване на възобновяемата енергия от 71.8 стотинки за киловатчас без ДДС). Не са приложими за Стара Загора и мерките за развитие на селските райони, които по принцип предвиждат отпускането на средства за фотоволтаични централи. Не е възможно да се приложи също и схемата за публично - частно партньорство, тъй като тя не е разработена нормативно у нас, а при това инвеститорът оценява прекалено високо своята експертиза и ноу - хау.
В крайна сметка Центърът по енергийна ефективност предлага да се задвижи (тромавата) общинска процедура за оценка потенциала на Стара Загора за енергия от ВЕИ, да се разработят след това пилотни проекти, като за дейностите, свързани с това, да се открие обществена поръчка, по която (ако иска) фирмата „Джи Ем Би Джи" ЕООД може да участва по каналния ред.
Горното вероятно ще отнеме месеци, ако не и години. Общината вече трябваше да разполага с подобна оценка на потенциала за ВИЕ в региона, след като Центърът за енергийна ефективност към Търговско - промишлената палата притежава толкова висока компетенция и ангажимент към възобновяемата енергия, както посочва за себе си.
Центърът изтъква, че в случая Стара Загора соларните панели са пригодни за: използване на покривите на общински сгради за термосоларни инсталации за топла вода и генериране на еленергия от фотосоларни станции, която да се използва в
тролейбусния транспорт. Няма да е чудно, ако точно по тези проекти са работили енергийните експерти.
За защита на финансите на Община Стара Загора ли става дума, или за отбрана на запазен периметър? Money.bg ще следи с интерес този спор, който обещава да стане показателен за бъдещето енергийно развитие в нашите региони.
Използвани са материали от News.bg, Икономически портал - Стара Загора, Novinata.bg, stara-zagora.org