Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Форум за всякакви дискусии свързани с МПС
Публикувай отговор
Аватар
Tenebrus
Явно е шмиргел
Явно е шмиргел
Мнения: 555
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 16:27 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от Tenebrus »

Ето ти довод. Моето ПТП. Вината не беше у мен, и дори не съм сигурен че и другия беше виновен.

Карам по столетов и "гоня" зеленото (вярвате или не си бях в ограничението) и срещу мен този прави ляв без да ме изчака. Слънцето беше в очите му, и той твърдеше че не ме е видял. Колата ми беше тъмно зелена, под сянката. Кажи ми че в тази ситуация фаровете нямаше да спасят колата ми. За щастие нищо нямаше на никой, но колата беше тоталка (борих се с мечка Мерцедес).

П.П. : И не мисля че съм частен случай :)
Последно промяна от Tenebrus на Нед Юли 22, 2012 20:17 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Da Edd
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 504
Регистриран на: Чет Яну 05, 2006 14:18 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от Da Edd »

* В Хърватска от май 2009 година дневните светлини са отменени.
* В Австрия са отменени от януари 2008, поради ръст на инцидентите от 12.2% непосредствено след въвеждането им и ръст на инцидентите с велосипедисти и мотоциклетисти с близо 50%
* В Полша след въвеждането им през 2007 инцидентите скочиха с 5.7%.
* В САЩ през 2008 Агенцията по сигурността на трафика (NHTSA) заключи, че "светлините нямат статистически значима полза".
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

Aбе, пичове, вие не разбирате ли, че пътя не е място за мерене на...способности, зрение, реакция и други. Тоя закон не е за тея с орловия погледа, а за тези които не виждат толкова ясно, нямат такъв рефлекс или очите им нямат такава акомудация. Не е нужно да си нездрав. Примерно, аз съм по 12 часа на ден на комп и после сядам да шофирам. Някога очите ми са толкова уморени, че ме цепи главата. Ако някой ми се появи с фарове насреща или в огледалото (особено там) ще реагирам многократно по-бързо. Не виждам защо се отрича нещо, което не те ощетява по никакъв начин, а само може да бъде в полза за безопасността. Всички онея смешни приказки за разход на крушки, акумулатори, прегрели алтернатори и кво ли още не, които само ме разсмиват са несъстоятелни. Ако 5-6 лв на година ви се свидят, купувайте си колелета и хич не карайте коли. Ще се съглася с този, който видя да не си пуска климатика или радиото, за да пести от гориво, щото радиото само по себе си харчи около 7-8 пъти повече от двете крушки. Смятайте колко е смехотворна тезата за пестенето....
Последно промяна от nasenceto на Нед Юли 22, 2012 20:40 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Tenebrus
Явно е шмиргел
Явно е шмиргел
Мнения: 555
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 16:27 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от Tenebrus »

Da Edd написа:* В Хърватска от май 2009 година дневните светлини са отменени.
* В Австрия са отменени от януари 2008, поради ръст на инцидентите от 12.2% непосредствено след въвеждането им и ръст на инцидентите с велосипедисти и мотоциклетисти с близо 50%
* В Полша след въвеждането им през 2007 инцидентите скочиха с 5.7%.
* В САЩ през 2008 Агенцията по сигурността на трафика (NHTSA) заключи, че "светлините нямат статистически значима полза".
Точно пък хамериканците ли ще даваш за пример. Същите хора които многократно са отхвърляли ИНФОРМАЦИЯТА за атенатите на 9/11 като "невъзможна".

Все тая. Карам си на фарове, със или без закон.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от sawo »

nasenceto написа:Aбе, пичове, вие не разбирате ли, че пътя не е място за мерене на...способности, зрение, реакция и други. Тоя закон не е за тея с орловия погледа, а за тези които не виждат толкова ясно, нямат такъв рефлекс или очите им нямат такава акомудация. Не е нужно да си нездрав. Примерно, аз съм по 12 часа на ден на комп и после сядам да шофирам. Някога очите ми са толкова уморени, че ме цепи главата. Ако някой ми се появи с фарове насреща или в огледалото (особено там) ще реагирам многократно по-бързо. Не виждам защо се отрича нещо, което не те ощетява по никакъв начин, а само може да бъде в полза за безопасността. Всички онея смешни приказки за разход на крушки, акумулатори, прегрели алтернатори и кво ли още не, които само ме разсмиват са несъстоятелни. Ако 5-6 лв на година ви се свидят, купувайте си колелета и хич не карайте коли. Ще се съглася с този, който видя да не си пуска климатика или радиото, за да пести от гориво, щото радиото само по себе си харчи около 7-8 пъти повече от двете крушки. Смятайте колко е смехотворна тезата за пестенето....
Точно така. Всеки дава пример със себе си, а в крайна сментка статистиките са ясни - няма ДОКАЗАНА полза от включените постоянно фарове, следователно няма реална основа за въвеждането на такъв закон, освен хрумването на някой някъде.
Аватар
HyBRiD-X
Потребител
Потребител
Мнения: 245
Регистриран на: Съб Фев 28, 2004 12:52 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от HyBRiD-X »

Tenebrus написа:Ето ти довод. Моето ПТП. Вината не беше у мен, и дори не съм сигурен че и другия беше виновен.

Карам по столетов и "гоня" зеленото (вярвате или не си бях в ограничението) и срещу мен този прави ляв без да ме изчака. Слънцето беше в очите му, и той твърдеше че не ме е видял. Колата ми беше тъмно зелена, под сянката. Кажи ми че в тази ситуация фаровете нямаше да спасят колата ми. За щастие нищо нямаше на никой, но колата беше тоталка (борих се с мечка Мерцедес).

П.П. : И не мисля че съм частен случай :)
Отговарям ти с моя случай от преди 5-6 дена. :)
Някъде около 09-30 ч, с пуснати фарове съм. Влизам в кръговото на "Славянски" и продължавам на дясно по ул. "Димчо Стаев" (улицата на Болницата). След около 50-100 метра пак вдясно има пресечка, мисля, че е началото на ул. "Братя Жекови". Та чака там една бяла "баничарка" и точно, когато наближавам на не повече от 15-тина метра, шофьора, човек на около 50 години, решава да прави ляв завой, влиза на 2 метра в платното и спира, понеже щяха да го засекат и в другата лента. Е, хубавото е, че спрях на около 2 метра от него. Даже и не махна, за да се извини, понеже му дадох път. Пък и щом жената каза, че този е за трепане, а тя е спокоен човек, прави си сметка. Та какво ми помогнаха включените фарове в случая?
За твоя случай обяснението ми е съвсем простичко - никой не обича да чака на ляв завоя и всеки, малко или повече, рискува. В този случай е рискувал доста и за съжаление - ПТП. Ако беше с пуснати фарове пак щеше да мине, 'щото и той гони зеленото. :) Между другото, не забравяйте, че движещата се светлина бърка очите!!! А й не знам каква е била колата ти, ама някои шофьори са си грандомани, видят ли по-обикновена кола и едва ли не е "трошка" и няма смисъл да се съобразяваме с нея. Култура...
Аватар
sheri
Потребител
Потребител
Мнения: 293
Регистриран на: Съб Май 23, 2009 20:44 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от sheri »

Само ме е яд, като не забележа,че крушката или запалката ми е изгоряла и точно тогава полицаите ще ми пишат фиш за крушка !! ей това ме е яд
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от sawo »

А като видиш как всеки ден те карат с изгоряла крушка на фар или стоп още повече те е яд :D
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

sheri написа:Само ме е яд, като не забележа,че крушката или запалката ми е изгоряла и точно тогава полицаите ще ми пишат фиш за крушка !! ей това ме е яд
Имаш право да я смениш на място и копче не могат да ти кажат. По закон си длъжен да имаш резервна в себе си ( че дали не бяха две). Ся само някой да не вземе да ми разправя как на новите коли се сменяли трудно. Аз гарам тея мегани, дето ги бъзикат по "Пета предавка", че за смяна ти трябва сервиз, 300 паунда и 40 минуити. Оня ден в големия пек сменях за 3 минути. Вярно малко с гимнастика в пръстите и чалъми, ма става.
sawo написа:А като видиш как всеки ден те карат с изгоряла крушка на фар или стоп още повече те е яд :D
Вярно е. И аз много им се ядосвам. Мисля вече да ги снимам и да им ги пращам по мейлчето, да си се гледат...
Аватар
Tenebrus
Явно е шмиргел
Явно е шмиргел
Мнения: 555
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 16:27 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от Tenebrus »

HyBRiD-X написа:
Tenebrus написа:Ето ти довод. Моето ПТП. Вината не беше у мен, и дори не съм сигурен че и другия беше виновен.

Карам по столетов и "гоня" зеленото (вярвате или не си бях в ограничението) и срещу мен този прави ляв без да ме изчака. Слънцето беше в очите му, и той твърдеше че не ме е видял. Колата ми беше тъмно зелена, под сянката. Кажи ми че в тази ситуация фаровете нямаше да спасят колата ми. За щастие нищо нямаше на никой, но колата беше тоталка (борих се с мечка Мерцедес).

П.П. : И не мисля че съм частен случай :)
Отговарям ти с моя случай от преди 5-6 дена. :)
Някъде около 09-30 ч, с пуснати фарове съм. Влизам в кръговото на "Славянски" и продължавам на дясно по ул. "Димчо Стаев" (улицата на Болницата). След около 50-100 метра пак вдясно има пресечка, мисля, че е началото на ул. "Братя Жекови". Та чака там една бяла "баничарка" и точно, когато наближавам на не повече от 15-тина метра, шофьора, човек на около 50 години, решава да прави ляв завой, влиза на 2 метра в платното и спира, понеже щяха да го засекат и в другата лента. Е, хубавото е, че спрях на около 2 метра от него. Даже и не махна, за да се извини, понеже му дадох път. Пък и щом жената каза, че този е за трепане, а тя е спокоен човек, прави си сметка. Та какво ми помогнаха включените фарове в случая?
За твоя случай обяснението ми е съвсем простичко - никой не обича да чака на ляв завоя и всеки, малко или повече, рискува. В този случай е рискувал доста и за съжаление - ПТП. Ако беше с пуснати фарове пак щеше да мине, 'щото и той гони зеленото. :) Между другото, не забравяйте, че движещата се светлина бърка очите!!! А й не знам каква е била колата ти, ама някои шофьори са си грандомани, видят ли по-обикновена кола и едва ли не е "трошка" и няма смисъл да се съобразяваме с нея. Култура...
Неговия мерк не беше кой знае какво...не беше от това. Разбирам че от 10 кладенеца вода можеш да донесеш в дискусията, но повярвай ми, напълно е възможно да не ме е видял преди да изкоча от сянката. Полицайте бяха на 10 метра по-надолу (чакаха си на 9-то основно) и те дори констатираха че никой не е "бързал". Както и да е. Малко по-късно днес ще кача снимки в подкрепа на думите ми.
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от sawo »

Единичните случаи не са показателни. По-интересното е, че чисто статистически не видях досега някъде да има информация инцидентите да са намаляли след въвеждането на такъв закон.

Общо взето си чешем езиците, а управляващите си пипат ушите. Като сме големи иноватори и ще въвеждаме закони, които не са приети в повечето страни, защо не премахнем смяната на времето? Доказано е, че вреди на човешкото здраве и вече е абсолютно ненужно - отдавна сме минали ерата в която е имало смисъл от смяна на времето, ама за това трябва малко повече работа от страна на парламент и институции, не е като отчитането на дейност сега.
Нямам нищо против да се кара на фарове, но който иска. Не може да наложиш нещо на всички, при условие, че няма доказателства за ползата му, да не говорим че има и такива които доказват вредата му. В сегашния си вид закона е най-правилен - който прецени, може да кара на фарове и вечер като си легне ще си каже "Today i've made a difference".
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

Статистика има, макара и в малко страни. В оня файл от предишните ми постове мисля, че имаше такава за Ирландия. Няма как да имаш качествена статистика, при положение, че няма достатъчно наблюдавани обекти/субекти. След като закона поработи 4-5 години, тогава може да се говори за статистика. Не можем да слагаме каруцата пред коня.

http://www.rsa.ie/Documents/Vehicle%20S ... tation.pdf

Виж страници 5 и 6. Ей те тва е статистиката. ДО 15% надолу за повече видове катастрофи. Като с най-голям процент намаляват най-тежките.

"Департамента по транспорта на UK констатира 5,9% намаляване на всички катастрофи през деня."

"В Скандинавските страни дневните светлини са задължителни от 70-те. Към 2009-та 14 членки на ЕС за със задължителни режими за дневни светлини."
Аватар
sawo
Site Admin
Site Admin
Мнения: 5796
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 10:33 am
skype: sawo_1337
Местоположение: ./
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от sawo »

Данните не са еднозначни, гледах и статистики (ако не се лъжа за Полша), които сочат обратното. Според мен на нас не фаровете ни пречат на преценката, а манталитета - цитирам друг мой пост по темата:
Това дали аз, ти или бай ицо от горно надолните преценяме по-добре с пуснати фарове са единични случаи, нищожни на фона на общата картинка.
Преди имах опел астра, всеки ме засичаше кой където хване, изобщо не гледат каква скорост имам аз. Те поглеждат и казват "бах я в чупената астра" и си заминават. След това със маздата - коренна промяна. Дори и 2 пъти по-бавно да карам отколкото с астрата, пак ми правят път (особено когато е измита :D). Сега приятелката ми кара астрата, кара постоянно със пуснати фарове - ефект ЙОК. Не минава ден без някой да се изнесе пред нея и да започне да кара с 15, все едно тая кола я няма на пътя. Аз карам маздата 90% с изключени фарове за градско каране през деня и няма такова нещо, докато не се кача за нещо на астрата (и двата автомобила са с еднакъв цвят, лупи на фаровете и регулирани светлини).
Положението е ясно - ПРОСТИ шофьори без култура на пътя. Каквото и да им направиш като удобство, пак няма да им угодиш.
Аватар
nasenceto
келеш
келеш
Мнения: 2242
Регистриран на: Нед Сеп 17, 2006 19:01 pm

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от nasenceto »

То по тая логика, не трябва да се предприема нищо по отношение на сигурността на пътя. Не смятам, че за да се въведе някой закон, аргумента против би бил кофти шофьор. Има и много читави шофьори, на които тази промяна би им помогнала. На тези, ня които не им помага, със сигурност няма да им е във вреда.
Аватар
Da Edd
Старо куче медалист
Старо куче медалист
Мнения: 504
Регистриран на: Чет Яну 05, 2006 14:18 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Автомобилите ще са целодневно с включени фарове

Мнение от Da Edd »

В следствие на закона се очаква бюджетните приходи да нараснат с над 0,3 млрд лв годишно само отчитайки увеличеното потребление на горива. БЕЗ да включваме ДДС-то на всички крушки, акумулатори и услуги по ремонт на алтернатори.
Ако парите се използват правилно за осигурянето на сигурността по пътя (смяна на табели, поставяне на нова маркировка, светлоотразителни колчета по първо- и второкласните пътища), съм напълно съгласен законът да остане. Сами се сетете дали това ще стане, при положение, че дори приходите от винетките не ги ползват по предназначение :angry:

@Насе, както вече писах по-горе, в Австрия са отменили закона в следствие на увеличение на ПТП-тата. На по-умни ли трябва да се правим от тях?
Публикувай отговор